Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie.

Być bliżej - jak?

Ciąża potrafi być dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Dziewięć miesięcy pełnych wyczekiwania, niepewności i wizyt u lekarza. Może łatwiej byłoby to przetrwać, gdybyśmy mogli zobaczyć cel, dla którego to wszystko robimy – nasze dziecko?

Gdy w 1959 roku rodzice mogli pierwszy raz obejrzeć swoje dzieci dzięki zdjęciom USG, jeszcze w trakcie ciąży. To był przełom. W końcu mogli spojrzeć na swoje pociechy – nawet jeżeli pierwsze zdjęcia USG niewiele zdradzały.

Wraz z rozwojem technologii zdjęcia osiągnęły format USG 3D. Czarno-białe, niewyraźne zdjęcia profili nosa zamieniły się w skany przypominające prawdziwe zdjęcia nadchodzącego członka rodziny.

Dziś, dzięki technologii VR (Virtual Reality – Wirtualnej Rzeczywistości) rodzice mogą pójść krok dalej i zbliżyć się do swoich dzieci bardziej niż kiedykolwiek.

Image
Image

Czym jest USG 3D+VR?

VR Peekaboo i technologia USG 3D+VR to nie tylko nowa metoda by zobaczyć swoje dziecko jeszcze podczas ciąży. To intynme i bliskie doświadczenie, spokojna wspólna chwila spędzona razem.

Rodzice nie tylko mogą obejrzeć z bliska swoje dziecko, w trójwymiarze. To, co "Niemożliwe staje się możliwe", a przyszli rodzice mogą wziąć swojego maluszka na ręce. Ojcom to doświadczenie pozwala  po raz pierwszy spotkać swoje dziecko sam na sam i zacząć budować bliższą więź.

Dzięki temu, że nie widzimy żadnego ekranu ani sprzętu, możemy w pełni zatopić się w doświadczeniu. Rozglądać się, wchodzić z wirtualnym światem w interakcję i cieszyć chwilą.  A z wirtualnego doświadczenia zostają prawdziwe wspomnienia.

Różnica między USG 3D a USG 3D+VR jest taka, jak pomiędzy trzymaniem w ręku zdjęcia dziecka, a trzymaniem Go w ramionach.

Jak to działa?


Image

 • Pierwszy krok - badanie USG 3D

  Po zapisaniu się w klinice, najpierw musisz zrobić badanie USG 3D. Najlepszy czas na USG 3D+VR jest między 26 a 34 tygodniem ciąży – to wtedy jest największa szansa, że Maluszek ułoży się tak, by było widać jego lub jej twarz.

 • Krok drugi - przygotowanie doświadczenia

  Po badaniu, lekarz lub technik pobiera skany ze skanera. Dane są przetwarzane na wirtualną rzeczywistość. W zależności od badania, takich skanów może być nawet pięć.

 • Trzeci krok - spotkanie

  Po kilku minutach rodzice są proszeni do kolejnego pokoju. Tam jeden rodzic zakłada gogle VR, które są wyposażone w słuchawki i wyświetlacze dopasowane do oczu rodzica. Gogle wykrywają ruchy głowy i dłoni, dzięki czemu rodzice mogą wziąć dziecko na ręce. Doświadczenie trwa około 7 minut.

 • I jak było?

  W doświadczeniu uczestniczy jedna osoba na raz, natomiast partner może być obecny obok. W trakcie spotkania specjaliści są zawsze dostępni do obsługi sprzętu oraz pomagają w razie potrzeby.

Pytania i odpowiedzi

Czym jest USG 3d+VR?

VR Peekaboo to doświadczenie w Wirtualnej Rzeczywistości, skierowane do rodziców w ciąży. Pozwala im, zaraz po odbyciu normalnego skanu USG 3D w klinice, zobaczyć, wziąć na ręce - spotkać po raz pierwszy swojego Maluszka.  Technologię która to umożliwia nazywamy USG 3D+VR.  USG 3D+VR nie służy do diagnozy  zdrowotnej.  Doświadczenie USG 3D+VR jest jednoosobowe - próbuje  najpierw mama, a później tata lub na odwrót. Dla rodziców jest to  doświadczenie, o którym chętnie opowiadają. Kiliknij tutaj, aby zobaczyć co  mówią  rodzice. Na tej stronie znajdziesz też 4 kroki, jak przebiega USG 3D+VR

Czym USG 3d różni się od USG 3d+VR?

Różnica między USG 3D a USG 3D+VR jest taka, jak pomiędzy trzymaniem w ręku zdjęcia dziecka, a trzymaniem maluszka w ramionach. Podczas sesji USG 3D+VR rodzice zakładają specjalne gogle VR, dzięki którym mogą zobaczyć skany USG  w zupełnie nowy sposób. Co najważniejsze - skala jest zachowana, więc zobaczysz jak duże jest teraz Twoje dziecko. 

Podsumujmy różnice między zwykłym USG, USG 3D/4D i USG 3D+VR:

 • Badanie ultrasonograficzne (USG, USG 2D) jest wykonywane  standardowo podczas ciąży. Pozwala monitorować przebieg ciąży i rozwój dziecka.  Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wykonać je trzy razy – pierwsze między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie między 18. a 22. i trzecie po 30. tygodniu ciąży. USG w ciąży nie wymaga żadnych przygotowań, jest bezbolesne, trwa około 20 minut. Jest wykonywane poprzez brzuch, czasem, przed 11 tygodniem na samym początku ciąży - może być wykonane dopochwowo.
 • Często, obecne aparaty USG pozwalają na zrobienie tzw. USG 3D/4D Daje to wrażenie, jakbyśmy w brzuchu mamy mieli małą kamerę i latarkę, i mogli "podejrzeć dziecko". Zdjęcia są realistyczne, można zobaczyć twarz, rączki, nożki Maluszka, USG 3D i 4D służą jednak tak naprawdę tylko rodzicom; diagnostycznie nie mają dużego znaczenia.
 • Różnica między USG 3D a USG 3D+VR jest taka, jak pomiędzy trzymaniem w ręku zdjęcia dziecka, a trzymaniem Maluszka w ramionach. Rodzice nie tylko mogą obejrzeć z bliska swoje dziecko, odwzorowane dokładnie w trójwymiarze. "Niemożliwe staje się możliwe", a przyszli rodzice mogą wziąć swojego maluszka na ręce, spędzić chwilę sam na sam, zacząć budować bliższą więź.

Kiedy mogę wykonać USG 3D+VR?

Najlepszy czas na USG 3D+VR jest między 26 a 34 tygodniem ciąży – to wtedy jest największa szansa, że maluszek ułoży się tak, by było widać jego lub jej twarz na skanie.

Czy muszę poddawać się normalnemu USG przed doświadczeniem w VR?

Tak – do USG 3D+VR potrzeba wykonać najpierw skan USG 3D. Natomiast wirtualne spotkanie z Twoim Maluszkiem może odbyć się od razu po normalnym skanie USG 3D. Personel kliniki potrzebuje około 10 minut na przygotowanie doświadczenia po zakończeniu skanu. Możesz też umówić się na osobną wizytę.

Ile trwa USG 3D+VR?

Dla obydwojga rodziców – około 20 minut. Doświadczenie USG 3D+VR jest jednoosobowe - próbuje  najpierw mama, a później tata lub na odwrót. Samo doświadczenie w wirtualnej rzeczywistości dla jednej osoby trwa między 5-7 minut, w zależności od ilości ujęć zrobionych podczas badania USG.

Czy zakładam gogle podczas badania USG 3D?

Nie - doświadczenie USG 3D+VR może odbyć się po normalnym skanie USG 3D – już na spokojnie, jak lekarz wykona normalne badanie USG pod kątem medycznym i przygotuje dla Was wirtualne zdjęcia.

Jakie są przeciwskazania i czy doświadczenie USG 3D+VR jest bezpieczne?

Wirtualna rzeczywistość jest technologią bezpieczną, jeśli twórcy doświadczeń VR przestrzegają pewnych zasad. Ponieważ nasze doświadczenie kierowane jest do przyszłych Rodziców, w tym mam w ciąży – położyliśmy wszelki nacisk by doświadczenie było dla odbiorcy przyjemne i bezpieczne.

Nasze doświadczenie nie wywołuje choroby lokomocyjnej (jak to mam miejsce przy niektórych goglach i doświadczeniach - rodzic nie porusza się w wirtualnym świecie, i nie oszukujemy mózgu wywołując wrażenie sztucznego ruchu.

Podczas doświadczenia USG 3D+VR siedzisz – więc nie ma ryzyka upadku.

Przeciwskazaniem do doświadczenia może się pojawić, kiedy  u Ciebie lub któregokolwiek z krewnych występowały w przeszłości objawy epilepsji. Wtedy zacznij od skonsultowania się z lekarzem. Bardzo niewielki odsetek osób może doznawać ataków epilepsji na skutek oddziaływania pewnych efektów wizualnych, w tym takich jak migające światła czy kompozycje obrazów spotykane w grach wideo, kinie, telewizji czy goglach VR.

Jeśli chodzi o samo badanie USG -  pomimo różnych pogłosek, jak dotąd nie udowodniono żadnych negatywnych skutków USG ani dla kobiety, ani dla dziecka.

Jak działa wirtualna rzeczywistość – VR?

Sama Wirtualna Rzeczywistość czy VR najczęściej kojarzy się z rozrywką i grami. W praktyce jednak może to jedna z najbardziej uspokajających i odstresowujących technologii. Dzięki goglom VR mamy wrażenie, jakbyśmy naprawdę przenieśli się do innej rzeczywistości. Jeżeli zostanie ona zaprojektowana jako miejsce ciche i spokojne, to tak właśnie będziemy się czuli.

Dzięki temu, że nie widzimy żadnego ekranu ani sprzętu, możemy w pełni zatopić się w doświadczeniu. Rozglądać się, wchodzić z wirtualnym światem w interakcję i cieszyć chwilą.  A z wirtualnego doświadczenia zostają nam realne wspomnienia.

Gogle VR, które są wyposażone w słuchawki i wyświetlacze dopasowane do oczu i uszu użytkownika. Dzięki temu wyświetlony świat otacza nas, sprawiając wrażenie, że przenieśliśmy się gdzieś indziej. Gogle wykrywają każdy, najdrobniejszy ruch głowy – co pozwala nam się swobodnie rozglądać. Dodatkowy system czujników pomaga odwzorować ruchy rękami, dzięki czemu możemy np. wziąć Nasze dziecko na ręce.

Gdzie możemy odbyć doświadczenie USG 3D+VR?

Obecnie, oferujemy usługę USG 3D+VR w Centrum Medycznym Babka Medica, przy ul. Z. Słomińskiego 19 w Warszawie. Jeśli chcesz się zapisać – zadzwoń i umów się: +48 22 637 50 01 lub +48 22 530 10 00

Kim jesteście, czyli kto opracował doświadczenie USG 3D+VR?

Technologia USG 3D+VR została opracowana przez polsko-holenderską firmę MediVRse. Od zeszłego roku jest wprowadzana w Holandii pod nazwą VR Peekaboo i testowana m.in. w szpitalu klinicznym Uniwersytetu w Maastricht. Rozwiązanie było wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach technologicznych.

Gdzie można dowiedzieć się więcej i spróbować doświadczenia USG 3D+VR?

W razie pytań skontaktuj się z nami pod e-mailem info@medivrse.com lub z Centrum Medycznym Babka Medica. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i umówimy na wizytę.